Pytania i odpowiedzi


  • Jak szybko działa sertralina?

    Sertralina, lek przeciwdepresyjny, zazwyczaj zaczyna działać po 2-4 tygodniach regularnego stosowania, jednak pełne efekty terapeutyczne mogą być widoczne dopiero po 6-8 tygodniach. Warto pamiętać, że indywidualna reakcja na leczenie może się różnić.


  • Jak działa sertralina?

    Sertralina jest lekiem z grupy inhibitorów selektywnego wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które regulują poziom serotoniny w szczelinach synaptycznych ośrodkowego układu nerwowego. Prowadzi to do poprawy nastroju.


  • Z czym nie łączyć sertraliny?

    Sertralina nie powinna być łączona z inhibitorami MAO (monoaminooksydazy), takimi jak selegilina czy moklobemid, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, stanu, który może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. Nie należy także łączyć tego leku z innymi lekami z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) czy serotoniny i noradrenaliny (SNRI) czy z tramadolem.


  • Czy sertralina to bezpieczny lek?

    Sertralina jest generalnie uważana za bezpieczny lek, ale jak każdy lek, może powodować skutki uboczne. Najczęstszymi z opisywanych działań niepożądanych są nudności, bezsenność i zaburzenia seksualne. Ważne jest, aby pacjent zawsze konsultował się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.


  • Na co działa sertralina?

    Sertralina jest lekiem z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), stosowanym w leczeniu zaburzeń depresyjnych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD), napadów paniki, zaburzeń stresu pourazowego (PTSD), fobii społecznej i zaburzeń lękowych. Działa poprzez zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu, co poprawia nastrój i redukuje objawy lęku.


  • Czy można stosować sertralinę u dzieci?

    Sertralina jest lekiem antydepresyjnym, który może być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku powyżej 6 lat.


  • Czy można stosować sertralinę u osób starszych?

    Sertralinę u osób w podeszłym wieku należy stosować ostrożnie ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia hiponatremii, czyli zbyt niskiego stężenia sodu we krwi.


  • Czy sertralina uzależnia?

    Sertralina, lek przeciwdepresyjny z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), nie powoduje uzależnienia fizycznego. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia objawów odstawiennych podczas nagłego zaprzestania przyjmowania preparatu. Z tego powodu odstawianie sertraliny powinno odbywać się stopniowo, zgodnie ze schematem ustalonym przez lekarza.


Zobacz też:

citalopram.pl

Najnowsze poradniki: