Interakcje z pożywieniem
Wiele leków może wchodzić w różne interakcje. Mogą one wystąpić zarówno między dwoma lekami, jak i lekiem, a pożywieniem lub alkoholem. Efektem takich interakcji może być zmniejszone lub nasilone działanie danego leku, jak i wiele innych konsekwencji, które realnie mogą wpłynąć na efektywność stosowanej farmakoterapii. Stosując dany lek, należy znać jego potencjalne interakcje, aby świadomie ich unikać.
Sertralina i niedozwolone produkty spożywcze – czego unikać?
W kwestii leków z kategorii selektywnych inhibitorów serotoniny, jak chociażby sertraliny, istnieje ryzyko niebezpiecznych interakcji z żywnością. Największe niebezpieczeństwo wynika z połączenia sertraliny i innych SSRI z sokiem grejpfrutowym. Zawarte w soku flawonoidy kwercetyna czy naryngenina oddziałują na aktywność enzymów np. CYP1A2, czy CYP3A4, które należą do systemu cytochromu P-450. Wskutek zahamowania aktywności tych enzymów dochodzi do zmian w procesie biotransformacji. Sok grejpfrutowy spowalnia metabolizm leku, co w konsekwencji prowadzi do wydłużenia czasu utrzymywania się wysokiego poziomu sertraliny. To z kolei nasila neuroprzekaźnictwo serotoninergiczne. Efektem tego jest występowanie objawów wskazujących na przedawkowanie sertraliny:
- senności,
- drżenia mięśni,
- zawrotów głowy,
- wymiotów i nudności,
- pobudzenia psychoruchowego.
Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem jest możliwość występowania zespołu serotoninowego – stan ten może doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia, a nawet spowodować śmierć pacjenta. Podobne niebezpieczeństwo może nastąpić w przypadku połączenia sertraliny i innych leków SSRI z zielem dziurawca.