Jak prawidłowo odstawić sertralinę?

 

Recepty na leki przeciwdepresyjne coraz częściej trafiają do aptek. Podpowiadamy jakie informacje dotyczące stosowania i odstawienia preparatu należy przekazać realizującemu receptę pacjentowi.

 

Sertralina — przedstawiciel SSRI

SSRI (ang. selective serotoin reuptake inhibitors) to grupa leków, których mechanizm działania związany jest z blokowaniem wychwytu zwrotnego serotoniny. Wspomniany neuroprzekaźnik nie trafia z powrotem do komórki nerwowej, a jego stężenie w szczelinie synaptycznej się zwiększa. Zarówno sertralina, jak i pozostali przedstawiciele grupy SSRI stanowią leki wydawane wyłącznie na podstawie ważnej recepty lekarskiej, które najczęściej ordynowane są u pacjentów przejawiających objawy depresji, zaburzeń stresowych, fobii społecznej czy chorób obsesyjno-kompulsywnych [1], [2]

 

Stosowanie sertraliny

Preparaty zawierające sertralinę stosuje się zazwyczaj raz dziennie. Przyjmowanie leków nie musi być skorelowane z posiłkiem. Dokładne dawkowanie preparatu zależy od rodzaju jednostki chorobowej, w której jest stosowana. Schemat podawania leku zazwyczaj udostępniany jest przez wystawcę recepty. 

Pierwsze efekty stosowania leku zazwyczaj obserwuje się po upływie 2-4 tygodni, chociaż w zależności od pacjenta można spodziewać się opóźnienia rezultatów. Pacjentowi, który realizuje swoją pierwszą receptę na lek zawierający sertralinę warto wspomnieć, że w początkowym okresie terapii mogą u niego wystąpić pewne charakterystyczne skutki uboczne, które powinny ustąpić w ciągu 14 dni. Do wspomnianych działań niepożądanych zaliczamy m.in. problemy ze snem, uczucie lęku czy bóle i zawroty głowy. 

Wszystkie ewentualne zmiany schematu dawkowania powinny być realizowane stopniowo, po konsultacji z lekarzem. Wytyczne dotyczące stosowania leków z grupy SSRI mówią, że przyjmowanie preparatów należy utrzymywać przez jakiś czas po ustąpieniu objawów chorobowych.  

 

Schemat odstawienia sertraliny

Nagłe odstawienie sertraliny w większości wypadków prowadzi do wystąpienia poważnych działań niepożądanych. W grupie tych efektów znajdują się: zawroty głowy, zaburzenia czucia, zaburzenia snu, pobudzenie, niepokój, drżenia i bóle głowy. Wspomniane objawy mogą dotyczyć również osób, które w roztargnieniu zapomniały przyjąć nawet jedną dawkę leku. Z reguły ustępują po około 14 dniach. 

Prawidłowy schemat odstawienia sertraliny obejmuje stopniową redukcję dawki preparatu. W praktyce wygląda to tak, że pod kontrolą lekarską pacjent decyduje się na zmniejszenie przyjmowanej ilości leku. Nową, mniejszą dawkę antydepresantu przyjmuje przez określony czas, obserwuje przy tym odpowiedź swojego organizmu. Jeśli w trakcie tej procedury dojdzie do wystąpienia poważnych działań niepożądanych bądź nawrotu choroby, konieczne jest ponowne zwiększenie przyjmowanej ilości leku. W przeciwnym razie można kontynuować proces odstawiania [1]

 

Bibliografia:

[1] K. Andre et al., „Temperament profiles, 5-HT2A genotype, and response to treatment with SSRIs in major depression,” J Neural Transm, vol. 117, no. 12, pp. 1431–1434, Dec. 2010, doi: 10.1007/s00702-010-0512-6.

[2] „FARMAKOLOGIA — podstawy farmakoterapii tom 1-2 – Wojciech Kostowski, Zbigniew Herman, 2008, PZWL.”

[3] „Stopping antidepressants | Royal College of Psychiatrists,” www.rcpsych.ac.uk. https://www.rcpsych.ac.uk/mental-health/treatments-and-wellbeing/stopping-antidepressants (accessed Dec. 20, 2022).

[4] Charakterystyka Produktu Leczniczego “Apo-Serta 100 mg”, “Apo-Serta 50 mg”

Bibliografia

Zobacz też:

citalopram.pl

Najnowsze poradniki: